Információk, érdekességek

Meddő párokat támogató szakpszichológusoknak indít egyedülálló képzést a Semmelweis Egyetem

2025. március 31.

Fotó: freepik

Reproduktív pszichológiai szaktanácsadó licencképzés indul a Semmelweis Egyetemen klinikai és alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológusok számára. A tudományosan megalapozott elméleti és módszertani ismereteket átadó, felsőfokú szakirányú egészségügyi szakvizsgára épülő licencképzés célja felkészíteni a szakembereket, hogy a legújabb tudományos evidenciák birtokában magasabb szintű segítséget tudjanak nyújtani azoknak a pároknak, akiknél a nehezített gyermekvállalás olyan komolyabb pszichés tüneteket okoz, mint a szorongás vagy a depresszió. A várhatóan 2026 szeptemberében induló képzéshez kapcsolódóan új grémium is felállt az egyetemen.

Az új grémium feladata az oktatási háttér megteremtése és a szakmai minőségbiztosítás az újonnan induló reproduktív pszichológiai szaktanácsadó licencképzéshez, melyet az Országos Kórházi Főigazgatóság Humánreprodukciós Igazgatósága terjesztett elő. A klinikai és alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológusok számára várhatóan 2026-tól elérhető új licencképzés részleteit dr. Szigeti F. Judit (Semmelweis Egyetem) és Soltész Krisztina (Budai Termékenységi Centrum) klinikai szakpszichológusok dolgozták ki, a Reproduktív Pszichológiai Szaktanácsadó grémium elnöke dr. Gonda Xénia habilitált egyetemi docens, a Klinikai Pszichológia Tanszék vezetője.

Dr. Gonda Xénia elmondta, hogy mivel a különböző segítő szakmák kompetenciái kevésbé ismertek és egyértelműek az emberek számára, ezért azt tapasztalják, hogy sok meddő párt tévesztenek meg különböző tudományosnak mondott módszerekkel, amivel az érintettek sok esetben értékes időt veszítenek, illetve olyan megoldásokba fektetnek, amelyek nem vezetnek eredményre.


A Szegedi Tudományegyetemen végezték hazánkban az első radioizotópos prosztataspecifikus daganatterápiát

2025. március 27.

Fotó: freepik

Országos szinten egyedülálló terápiát kezdett alkalmazni az SZTE Nukleáris Medicina Intézet. A radioizotópos kezelés előrehaladott állapotú prosztatarákos betegek túlélését hosszabbítja meg. Az innovatív módszerről Prof. Dr. Pávics László intézetvezető beszélt.

A Szegedi Tudományegyetemen Prof. Dr. Pávics László vezetésével működő Nukleáris Medicina Intézetben Dr. Besenyi Zsuzsanna adjunktus és Dr. Farkas István tanársegéd elvégezte hazánkban az első radioiligand kezelést, mely új utat nyit a prosztatarákban szenvedő betegek ellátásában.

A prosztatarák gyógyítására eddig alapvetően a hormonterápiát, a különböző kemoterápiás szereket és a besugárzást alkalmazták, ezeket egészíti ki a radioizotópos kezelés – tudtuk meg Prof. Dr. Pávics Lászlótól. – Mind a diagnosztika területén, mind a terápiában új lehetőséget nyitott az, hogy most már a prosztatarákra jellegzetes biokémiai eltéréseket is meg lehet jeleníteni megfelelő izotópos jelöléssel. Ha olyan radioizotópot használunk megfelelő molekulához kötve, amelynek terápiás (sejtroncsoló) hatása van, akkor nagyon specifikusan tudjuk kezelni a prosztatarák áttéteit (csont, nyirokcsomó, lágyrész és egyéb szervek). A 177-lutécium PSMA (prosztata specifikus membrán antigén) terápia a betegeket nem terheli meg, mellékhatással alig kell számolni – hangsúlyozta Dr. Pávics László. A professzor a legfrissebb tanulmányokra hivatkozva kijelentette: körülbelül nyolcezer prosztatarákos ember eredményeit vizsgálták, és egyértelműen megállapítható, hogy a betegek több mint 50 százaléka már az első kezelésre jól reagált, illetve 80 százalékuk esetében többszöri kezeléssel jelentős javulást értek el jó életminőség mellett.

Az intézet munkacsoportja 2017-ben kezdett foglalkozni az úgynevezett prosztataspecifikus membrán antigénen alapuló diagnosztikus készítmény alkalmazásával. A hazánkban már akkor is úttörő vizsgálati módszer bevezetésével a prosztatarák és annak áttéteinek a jelenleg legmodernebb kimutatását vezették be. 2019-ben az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Urológiai Klinikájával együttműködve elvégezték az első radioizotópos sebészeti szondával vezérelt nyirokcsomó-eltávolítást. 2020 decemberétől a Nukleáris Medicina Intézetben megkezdték  a prosztataspecifikus membrán antigén PET/CT diagnosztikai vizsgálatát is, ami 2022 óta  a prosztatarákos betegek rutin diagnosztikai módszerévé vált. A vizsgálatokra jelenleg az ország minden részéből érkeznek betegek egyetemünkre. A mintegy nyolcéves fejlesztő munka eredményeként, az Onkoterápiás Klinika közreműködésével vált lehetővé az első, most már terápiás alkalmazása ennek a fontos anyagnak.


Idegsejttípusok teljes RNS-készletének meghatározására alkalmas módszert dolgoztak ki magyar kutatók

2025. március 17.

Fotó: Colin Behrens | Pixabay

Bármely faj idegsejtjeinek azonosítására és teljes RNS-készletének meghatározására alkalmas új eljárást dolgoztak ki a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN KOKI) kutatói – közölte a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat szerdán az MTI-vel.

A HUN-REN KOKI Hrabovszky Erik vezette Reproduktív Neurobiológia Kutatócsoportjának tagjai, Göcz Balázs és Rumpler Éva megosztott első szerzőségével a Journal of Biological Chemistry című folyóiratban publikált tanulmány egy széleskörűen alkalmazható új módszert kínál az idegsejtek működésének megértéséhez – hangsúlyozták a közleményben.

Mint írták, a szervezetünket felépítő valamennyi sejt ugyanazt a DNS-készletet tartalmazza, az egyes sejttípusok különbözősége a DNS-ről átíródó RNS-molekulák sokféleségében rejlik.

Az egyes sejtcsoportokra jellemző RNS-átirat, azaz transzkriptom a sejt típusától és anatómiai elhelyezkedésétől függ, és életünk folyamán állandóan változik.

A szaporodási funkciókat az agy gonadotropin-felszabadító hormon (GnRH) tartalmú idegsejtjei szabályozzák. A GnRH idegsejteket jellemző RNS-készletet, vagyis génkifejeződési profilt régóta próbálják megismerni. A korai módszereket a kis áteresztőképesség és alacsony érzékenység jellemezte. A későbbiekben megjelenő chipalapú technikák ugyan már jóval teljesebb képet mutattak a sejtekre jellemző RNS-miliőről, de korántsem teljeset.

A Reproduktív Neurobiológia Kutatócsoport tagjainak korábbi módszertani fejlesztése a szövettani metszetekből lézer mikrodisszekcióval (LCM) kinyert idegsejtekből újgenerációs szekvenálással tette lehetővé az RNS-készlet meghatározását. Ehhez a módszerhez azonban a vizsgálni kívánt idegsejttípusban fluoreszkáló fehérjét termelő egerekre volt szükség.

A mostani fejlesztés ezt az akadályt elhárította. A kutatók a többlépéses jelölési technika (immunhisztokémia) során – ilyen módon még soha nem alkalmazott RNS-megőrző adalékanyagokat használva – sikeresen megőrizték az amúgy igen sérülékeny RNS-molekulák épségét. A lézer mikrodisszekcióval összegyűjtött GnRH idegsejtek RNS-készletét nagy áteresztőképességű és magas érzékenységű újgenerációs szekvenálással jellemezték.


Megújult a Bethesda Gyermekkórház Ilka utcai épülete

2025. március 12.

Fotó: Bethesda GyermekkórházKözösségi összefogásnak és állami támogatásnak köszönhetően több mint 40 millió forintos fejlesztés keretében újult meg a Bethesda Gyermekkórház Ilka utcai épületének több, egészségügyi szakdolgozók számára fenntartott rekreációs helyisége, valamint közösségi- és betegtere. A Gyermekrehabilitációs-, a Mentálhigiénés-, valamint a Gyermekneurológiai Osztályoknak otthont adó épület dolgozóira jelentős, évente csaknem 15 ezer fős betegforgalom hárul. A munkakörnyezet megújításával a dolgozók számára minőségi rekreációs terek jöhettek létre, ezzel is támogatva őket a magas színvonalú betegellátás biztosításában.

Az egészségügyi dolgozók jóllétére való odafigyelés nélkül magas színvonalú betegellátás csupán elméleti síkon létezhet. A Bethesda Gyermekkórház éppen ezért kezeli a kérdést kiemelt prioritásként, nagy hangsúlyt fektetve a munkahelyi környezet folyamatos fejlesztésére. A kórház elkötelezett amellett, hogy munkavállalóit szakmai fejlődésükön túl jóllétük megőrzésében is támogassa, hiszen dolgozói hogylétük a minőségi betegellátás kulcsa. „Kórházunk dolgozói legértékesebb erőforrásunkat jelentik, ezért minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk annak érdekében, hogy a legmegfelelőbb környezetet biztosítsuk számukra, minden támogatást megadva gyógyító munkájukhoz. Az egészségügy rendkívül megterhelő és kihívásokkal teli terület. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy dolgozóink fizikális és lelki jólléte folyamatos figyelmet kapjon. A gyermekek számára is kizárólag így tudunk magas színvonalú ellátást biztosítani” – hangsúlyozta Dr. Velkey György János, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója.

A felújítási munkálatok során a közösségi- és betegterek, rendelők mellett az orvosi szobákat is átalakították, illetve megújult az intézmény könyvtárszobája és kerékpártárolója is. A közösségi terek felújítását Moravcsik Éva és Kovács Lia belsőépítészek és csapatuk, valamint a KLUDI, a Lamerrart.com, a Solinfo Group-Kerakoll, az Álom Dizájn Faipari Kft. és az AGC Distribution Hungary Kft. szakemberei probono valósították meg. Mindemellett a Bethesda Gyermekkórház Alapítványának hozzájárulása és a kórház saját forrásai, valamint állami támogatás is rendelkezésre álltak – összesen 40 millió forint értékben. A rekreációs és közösségi helyiségek újragondolása külön hangsúlyt kapott, a tervezés és a kivitelezés a dolgozókkal való folyamatos, aktív párbeszédben zajlott, hogy a munkálatok eredményei biztosan megfeleljenek a munkavállalók igényeinek.


Áttörés a pajzsmirigyrák kezelésében

2025. március 12.

Fotó: Premier Med

Magyar kutatás új technológia segítségével hozhat gyorsabb, biztonságosabb gyógyulást

Sikerrel zárult a Semmelweis Egyetem munkatársai és a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet munkatársai által végzett, több éves kutatás egyes pajzsmirigydaganatok új, minimál-invazív kezelési módszerének kidolgozására. A tanulmány eredményeként hazánkban érhető el a régióban elsőként a vágás (nyitott műtét) nélküli technológia, amely nemcsak a betegek számára biztosít gyorsabb és kevesebb kockázattal járó gyógyulást, hanem a pajzsmirigy működését is megőrzi. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) által több mint 167 millió forinttal támogatott kutatás meggyőző eredményeinek köszönhetően az eljárás iránt jelentős a nemzetközi érdeklődés, ami tovább erősíti Magyarország pozícióját az orvosi innovációk nemzetközi színterén. Az alternatív kezelési technológia a magánellátásban és állami finanszírozásban is elérhető a betegek számára. Az új, vágás nélküli eljárás Magyarországot is a pajzsmirigyrák kezelésének élvonalába helyezi. Az első nemzetközi érdeklődők már bejelentkeztek a kezelés elsajátítására oktatás keretében.

Dr. Deák Pál Ákos, a Semmelweis Egyetem és a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet intervenciós radiológus főorvosa, egyetemi docens ismertette: magyar kutatás forradalmasítja a pajzsmirigyrák kezelését minimál-invazív technológiával, a sikerrel zárult nemzetközi jelentőségű kutatással a világ élvonalába kerültünk a pajzsmirigyrák kezelésében. Noha globálisan 2015 óta folynak kutatások a rosszindulatú pajzsmirigyrák termoablációs kezelésével kapcsolatban, de alig van még szakirodalma, így a több éves magyarországi kutatás adta további értékes adatok újabb komoly mérföldkőnek számítanak.  Az új módszer nemcsak a betegek számára kínál kíméletesebb alternatívát, hanem hosszú távon a rákkezelés terén is jelentős áttörést jelenthet. Magyarország ezzel vezető szerepet játszhat az orvosi innovációk területén, különösen a minimál-invazív rákkezelés terén – hangsúlyozta.

A hőkezelési technológiát, a rádiófrekvenciás ablációt (RFA) az elmúlt évek során a Premier Med alkalmazta először és egyedüliként Kelet-Közép-Európában a jóindulatú pajzsmirigy göböknél, és most már a rosszindulatú pajzsmirigydaganatok kezelésére is sikerrel használják. A módszer lényege, hogy ultrahangon nyomon követve egy vékony tűvel megszúrják a pajzsmirigy rákos daganatát, felmelegítik a szövetet, a keletkezett hő pedig elpusztítja a kóros sejteket anélkül, hogy a pajzsmirigy működését károsítanák. A beavatkozás után a betegeknek nem szükséges hormonpótló kezelés, jelentősen csökkennek a szövődmények és a felépülés is sokkal gyorsabb. Az egy centimétert meg nem haladó papilláris pajzsmirigyrákoknál vizsgáltuk a kezelés biztonságosságát. Ez a leggyakrabban előforduló elsődleges rosszindulatú pajzsmirigy daganat, ezért létfontosságú a gyors és biztonságos kezelés – mondta.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...2...233