Információk, érdekességek
Kikényszerített szex - mondd el a lányodnak!
2024. október 27.
A nemi erőszak egyik formája a kikényszerített szex. Van olyan, amikor egy szerelmes pár szexuális játéka, hogy a férfi is úgy csinál, minta, a nő is úgy tesz mintha … ezzel feltüzelik egymást és egy nagyon nagyot szerelmeskednek. Amit a É. Hotel című akármiben láttuk (nem tudom ezt a kamerával felvett szart rendszertanilag besorolni) az nem ilyen volt. Előre küldöm: nem láttam az Éden Hotelt. Azért nem láttam, mert nincsen adás a tévénkben. Nem kell. Ez is egy döntés. Ami mégis eljut a fülembe úgy is, hogy nem követem az adást, az elég hangos hozzá, hogy foglalkozzam vele. Vagy ne.
Miért foglalkozom ezzel? Mert van lányom.
Mert nem szeretném, ha azok a fiúk, akik ezt az adást nézték, úgy gondolnák, hogy ez belefér, s nem szeretném, ha a lányom és a barátnői azt gondolnák, ezt hagyni kell, ha velük esik meg.
Nemrégiben olvastam, hogy egy nem reprezentatív kutatás szerint a nők több mint felének volt az életében kikényszerített szex. A maradék meg nem biztos, hogy tudta, hogy mi az.
Nos, a kikényszerített szex olyan, amikor neked nincsen hozzá a világon semmi kedved, de a másik sarokba szorít, és addig nyaggat, míg a szabadulásod érdekében inkább kötélnek állsz, aztán napokig bánkódsz az egészen. A kikényszerített szex szinte mindig közeli személyektől, családtagoktól, ismerősöktől, vagy éppen a párodtól indul. Leggyakrabban a párodtól. Ő gondolja úgy a legtöbbször, hogy neki alanyi jogon jár a te tested.
Tizenévesen nekem is volt ilyen élményem – nem is illett elmondani, hogy kivel. Túléltem, nem volt annyira rossz, mintha egy kiképző ezred ment volna át rajtam! De annyira azért rossz volt, hogy pocsékul érezzem magam utána még sokáig. Alárakott az önbecsülésemnek rendesen. Rossz volt és én nem tudtam, hogy ez nem oké, nem tudtam, hogy nincs rendben. Azt gondoltam, hogy én nem vagyok jó, hogy élveznem kellett volna. Ma már tudom, hogy nem így van és fontosnak tartom, hogy mások is értsék meg: a szex akkor jó, ha beleegyezéssel történik. És minden, ami benne két fél egyessége és öröme szolgálatában van, az teljesen rendben lévő.
Hogyan működik az epinefrin injekció?
2024. október 09.
Az epinefrin vagy másnéven adrenalin egy hormon, amit a mellékvesék termelnek a szervezetben. Az epinefrin mesterségesen is előállítható, önbelövős injekció – autoinjektor – formájában van rá szükség súlyos allergiás reakció, anafilaxia esetén. Működéséről dr. Moric Krisztina allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa nyújt felvilágosítást.
Mi az anafilaxia?
Ha valaki allergiás és a szervezetébe allergén kerül, akkor allergiás reakció jelentkezik. Ennek tünetei az egészen enyhétől a súlyos panaszokig terjedhetnek. Jelentkezhetnek légúti, gyomor-és bélrendszeri, illetve bőrtünetek is. Az allergiás reakció legsúlyosabb formája az anafilaxia, mely nem csak helyi, hanem az egész szervezetet érintő tüneteket okoz és akár életveszélyes is lehet.
Kiket érinthet az anafilaxia?
Anafilaxia gyerekeknél és felnőtteknél egyaránt előfordulhat. Az allergiás reakció legsúlyosabb formája felléphet egyes élelmiszerek-, gyógyszer-, latex-, vagy rovarméreg allergia (méh- és darázscsípés) kapcsán.
Az anafilaxia tünetei
- szem- és ajakduzzanat, ödémásodás
- torok- és gégevizenyő
- hányinger, hányás
- gyenge pulzus
- verejtékezés, sápadtság
- nehézlégzés
- hirtelen vérnyomás csökkenés
Így hat az epinefrin injekció
Az epinefrin injekció az anafilaxia tüneteinek megfékezésére szolgál. A szintetikus epinefrint tartalmazó önbelövős, rugós fecskendőt a külső comb izomba kell beadni, amikor a beteg az anafilaxia tüneteit észleli magán. Az adrenalin gyorsan kifejti hatását, az ereket szűkíti, ezáltal a vérnyomást megemeli, hatására tágulnak a légutak, a beteg nehézlégzése csökken. Az epinefrin injekció csak sürgősségi kezelésre szolgál, a beadását követően minden esetben orvosi ellátásra is szükség van!
9 nem tipikus tünet, ami daganat gyanúját is felvetheti
2024. szeptember 29.
A daganatos betegségek olyan sokfélék lehetnek, hogy nem lehetséges egyetlen, mindenkire érvényes check-listát összeállítani a tünetekről. Nem is szokatlan, hogy bizonyos daganattípusok a „radar alatt” maradnak, vagy összetévesztik azokat más betegségekkel. Dr. Pádi Éva, a Fájdalomközpont klinikai onkológusa, palliatív orvos, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy mivel nem minden esetben vannak nyilvánvaló és egyértelmű tünetek, a ritkább panaszok hátterének is fontos utánajárni.
Ilyen tünetek okát is érdemes vizsgálni
Krónikus köhögés, rekedtség
Nem meglepő kijelentés, hogy a köhögés tüdődaganat tünete lehet, de a másként nem magyarázható rekedtség esetén is felmerülhet ez a gyanú. Néhány tüdődaganattal élő betegnek reszelőssé, halkabbá, erőtlenebbé válik a hangja, amennyiben a daganat a hangszalagokat irányító idegeket nyomja. Ugyanakkor ez lehet a gégedaganat tünete is. Természetesen a legtöbb esetben ártatlan oka van a rekedtségnek, például egy megfázás, de ha néhány hétnél tovább tart, érdemes orvoshoz fordulni.
Nyelési nehézség
Ha úgy érezzük, hogy a falat rendszeresen megakad a torkunkon, vagy csak nehézségek árán sikerül lenyelni, az akár száj-, torok- vagy nyelőcső daganat tünete is lehet. Ezt az állapotot dysphasiának is nevezik, és az az oka, hogy a tumor elzárja vagy szűkíti a falat útját.
Indokolatlan fogyás
A gyors és mással nem magyarázható fogyás többféle állapot, betegség tünete lehet, például a demenciáé, a cukorbetegségé, a szívelégtelenségé. Ugyanakkor daganatos betegségek jele is lehet az ilyen típusú súlyvesztés, ami mindig a kiinduló súlyhoz képest számít.
Éjszakai izzadás
Ez a tünet nem ritka a menopauza időszakában, de ha tartósan fennáll és erős (például hálóruhát kell cserélni emiatt), az akár leukémia és lymphoma gyanúját is felvetheti, ezért, ha nem rendeződik magától, ajánlatos vele orvoshoz fordulni.
Tartós gyomoréges
A hirtelen jelentkező, erős gyomorégés jól ismert tünete a szívinfarktusnak, ha pedig sokszor van jelen, akkor refluxra utalhat. A tipikusan étkezés után vagy éjszakai rendszeresen jelentkező gyomorégés viszont nyelőcső- vagy gyomor daganat miatt is kialakulhat.
Csomók, dudorok
A bőr alatt kitapintható csomóknak több oka is lehet, gyakran például zsírdaganatról van szó. Ritkább esetben azonban lágyrész szarkóma is lehet az oka, ami a testen bárhol kialakulhat, de leginkább a karokban, lábakban, mellkason, hasnál figyelhető meg. A daganatos csomó általában kemény tapintatú és fájdalmatlan, viszont folyamatosan növekszik.
Sün! Sün! Sünvédelem!
2024. szeptember 15.
Nem tudom, észrevettétek-e már, mennyivel többen mentenek macskát, mint sünt. Egyrészt ugye a macska cuki, simi-simi, doromb-doromb, szeri-szeri. A sün ehhez képest (bár lehet cuki, de) bök, büdös, és csöppet sem együttműködő.
Aztán jön az a szitu, hogy mész át a 4 sávos Nagy Lajos király útján, már a 3. sávnál tartasz, mikor egyszer csak sün.
Tart ő is odaátra. Tempósan, mint egy másnapos ammonitesz.
Mindeközben a 32-es busz is jön a maga útján, téged még észlel tán. Mi legyen a sünnel?
Ilyenkor az lesz a sünnel, hogy fölkapod, és tényleg bök, tényleg büdös, és tényleg csöppet sem együttműködő.
Kisebb istenek segedelmével valahogy átliffensz a túlpartra sünöstül, ignorálva a 32-es busz sofőrjének megjegyzéseit, s nem elképzelve, vajon mennyire bök és mennyire büdös ő. Aztán elengeded.
Zensün, zensofőr, nyárvég, boldogság.
Te mentettél-e már sünt?
HPV-oltás: az egyetlen esély, hogy a méhnyakrák ne követeljen emberéletet
2024. augusztus 20.
A HPV-fertőzés a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség, amelyen az emberek 50-80 százaléka átesik sokszor anélkül, hogy tudatában lenne a fertőzésnek. A vírus hosszú távú jelenléte akár rosszindulatú daganatok kialakulásához is vezethet, amelyeknek azonban nagy része megelőzhető védőoltással – ezt szolgálja a kamaszkorban az iskolai programban ajánlott oltás – hívja fel a figyelmet Prof. Dr. Mészner Zsófia, a Gyermekgyógyászati Központ csecsemő és gyermekgyógyász, infektológus, védőoltási szaktanácsadója.
A méhnyakrák csak az egyik súlyos szövődmény
A HPV (humán papillomavírus) mozaikszó alatt valójában egy nagy víruscsaládot értünk, ami számtalan megbetegedésért felelős. A fertőzés terjedése elsősorban szexuális úton, közvetlen bőr-bőr, bőr-nyálkahártya kontaktus révén történik, és az anyától a csecsemőre is átadható szülés közben – mondja Prof. Dr. Mészner Zsófia.
Hozzáteszi: sokszor nem is szerzünk róla tudomást, mivel immunrendszerünk megbirkózik vele, és tünetmentesen, spontán elmúlik. A huzamosabb ideig fennálló HPV-fertőzés azonban hámelváltozásokhoz vezethet, amelyekből rosszindulatú daganatok, így például méhnyakrák is kialakulhat. Ezek alapján beszélhetünk alacsony és magas kockázatú HPV-típusokról.
„Az alacsony kockázatú HPV-törzsek jóindulatú, bár igen nehezen kezelhető és rendkívül kellemetlen szemölcsöket okozhatnak a bőrön és a nyálkahártyán (külső nemi szerveken, a végbélnyíláson, illetve a szájban és torokban). A magas kockázatú, rákkeltő HPV-törzsek valamelyikével történő megfertőződés esetén méhnyak-, szeméremtest, hüvely-, pénisz- és végbélrák, valamint a fej-nyak daganatos megbetegedése is kialakulhat. A rákos megbetegedések körülbelül 5 százalékát a HPV okozza világszerte, köztük hazánkban 4-500 nő életét követeli a méhnyakrák”.
A HPV okozta elváltozások és betegségek kezelésével több szakterület (nőgyógyász, urológus, bőrgyógyász, sebész) foglalkozik, ugyanakkor a vírus ellen nem létezik specifikus gyógymód. A fertőzés korai felismerésében és a későbbi szövődmények megelőzésében rendkívül fontosak a szűrővizsgálatok, a megelőzés egyik leghatékonyabb módja pedig a HPV elleni védőoltások alkalmazása.
Védőoltással a HPV ellen
A leggyakoribb humán papilloma vírus (HPV) által okozott megbetegedések megelőzésére történetileg háromféle készítmény, két-, négy-, illetve kilenc komponensű oltóanyag létezik. Ezek közül jelenleg már a 9 komponensűt használjuk, mely a HPV kilenc szerotípusa ellen nyújt védelmet – magyarázza Prof. Dr. Mészner Zsófia, ám a fennálló fertőzés, rákmegelőző állapot, illetve a már kialakult megbetegedés gyógyítására nem alkalmasak. A készítmény a szerotípusok tisztított fehérjéit tartalmazza (tehát élő vírust nem tartalmaz), és védelmet ad a méhnyakrákot leggyakrabban okozó szerotípusok ellen.
A méhnyakrák esetek mintegy 70 százalékát a HPV16 és a HPV18 szerotípusok okozzák, ezek ellen védett az első oltóanyag, majd ez egészült ki a későbbiekben két, illetve további öt szerocsoporttal:
-A 2 komponensű (bivalens) oltás: a HPV 16, 18
-A 4 komponensű (quadrivalens) oltás: HPV 6, 11, 16, 18
-A 9 komponensű (nonavalens oltás): HPV 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...2...165