Információk, érdekességek
Fogszabályozás már csecsemõ kortól
2008. február 12.
A fogsor rendellenességei adódhatnak valamilyen veleszületett okból (ajakhasadék, csontosodási zavar stb.). Gyakoribbak azonban az ún. "külsõ " tényezõk, melyek a megszületés után fejtik ki hatásukat és vezetnek a szabálytalan fogsor kialakulásához.
Káros befolyásoló tényezõ lehet többek között a csecsemõ és a kisgyermek helytelen fektetése, a nem megfelelõ táplálás, a gyermekkorban kialakult rossz szokások. Vegyük sorba ezeket.
Az immunrendszer tanítói
2008. február 11.
Kisgyermekeknél gyakori - fõleg a téli idõszakban - , hogy egyik betegségbõl a másikba esnek. Az idõ múlásával megritkulnak a betegségek, az iskolából már egyre kevesebbet mulasztanak gyermekeink, a tizenévesek között pedig inkább az a ritkaság, ha valaki gyakran beteg.
Az, hogy valaki milyen betegségben és milyen súlyosan betegszik meg, a kórokozó tulajdonságai mellett a szervezete, elsõsorban védekezõ-rendszere állapotától függ. Elõnyös helyzetben vannak a fiatal csecsemõk, ugyanis õk édesanyjuktól sok immunanyagot kaptak még a méhen belüli életben. Az anyatej is tartalmaz védõanyagokat, így a szoptatás is jelent bizonyos védelmet a számukra. Féléves kor körül azonban elfogynak a vérbõl az anyától kapott immunanyagok, ettõl kezdve a gyermek már a saját védekezõ rendszerére van utalva.
A korababa és a szülei - a koraszülésrõl
2008. február 02.
A terhesség normális esetben 40 hétig tart. Koraszülésrõl akkor beszélünk, ha az újszülött a 25. és 36. terhességi hét között születik meg.
Laikusok néha a koraszülöttség fogalmát - helytelenül - a 2500 grammnál kisebb születési súlyhoz kapcsolják. Tény az, hogy a koraszülöttek általában kis súllyal születnek. Létezik azonban egy olyan kóros állapot, melyet latinul intrauterin retardatiónak, magyarul méhen belüli soványságnak, sorvadásnak nevezünk: ilyenkor idõre, de alacsony súllyal születik meg a gyermek. Ritkábban elõfordul ennek az ellenkezõje is: amikor nagy súlyú újszülött születne idõre, de már korábban, akár a 34-36. héten, 2,5 kg-nál nagyobb újszülött látja meg a napvilágot.
Babaúszás - Pro és kontra érvek a csecsemõk "vízi sportjáról"
2008. január 29.
A szakemberek az úszást tartják a legegészségesebb mozgásformának. Valóban, az úszás kiemelkedõ mozgásforma több szempontból is. Szinte mindenre jó. Jobb kondíciót szeretne? Lumbágója van? Sérülést szenvedett? Gyógyuljon meg a vízben! Fogyni szeretne? Ússzon minél többet. A babaúszás azonban élesen két táborra osztja az embereket.Hogyan segíthet gyermekének abban, hogy ne kövesse a rossz példát mutató kortársait?
2008. január 29.
A gyerekek már az iskola alsó osztályaiban kezdik érezni a közösség pozitív és negatív hatásait, s kezdik megérteni a népszerûség mechanizmusait. A gyerekek pontosan tudják, ki "jó fej" és ki nem az, és mit jelent "népszerûnek lenni".
Sajnos, nincs csodapirula, mely megvédhetné a gyermeket a kortársak befolyásoló hatásától. Mindannyiunknak szükségünk van arra, hogy részei legyünk egy csoportnak. A valahová tartozás érzése döntõ mértékben fontos a számunkra, és a gyerek szenved, ha nem tagja egy csoportnak. Vannak módszerek, melyekkel fejleszthetjük gyermekünk önbizalmát, és segíthetünk neki abban, hogy gyõztesként kerüljön ki a kortársaihoz fûzõdõ viszonyból.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...270271272...288