Információk, érdekességek
A köldök rendellenességei
2015. február 04.
A köldökzsinór nagyon fontos szerepet játszik a baba és a mama életében. Hogy működik a köldökzsinór és milyen problémák fordulhatnak elő vele? Erről lesz szó ebben a cikkben.
Mire szolgál a köldökzsinór?
A köldökzsinórban két verőér (artéria) és egy visszér (véna) található. A verőerek szállítják el a magzatból a méhlepény felé a vért, benne a nemkívánatos anyagcseretermékeket.
A visszér az anya felől hozza az oxigént és a tápanyagban dús vért.
Ezért fontos a köldökcsonk ápolása
A köldökcsonk leesését követően – ez általában az első 2 hétben megtörténik – ezek az erek, legalábbis anatómiailag, még nyitottak. Ez azt jelenti, hogy a köldök környékén lévő kórokozók relatíve könnyen bejuthatnak az újszülött keringésébe, és ott súlyos fertőzést okozhatnak. Ezért van oly nagy jelentősége a gondos, fertőtlenítő hatású, alkohollal történő köldökápolásnak. Ha a köldök az első hónap végére sem esik le, késői köldökzsinór-leválásról beszélünk, és fertőzésre, súlyos fehérvérsejtfunkció-zavarra kell gondolnunk.
Látogatási tilalom idején még inkább gyógyít a mese
2015. február 02.
Már több mint 200 mese közül válogathatnak azok a kis betegek, akik a kórházakban a K&H gyógyvarázs YouTube csatorna videóit nézve töltik napjaikat. Járványidőszak alatt pedig ezek a történetek hihetetlen módon felértékelődnek, hiszen változatosságot jelentenek a látogató nélküli szürke hétköznapokban.
2015 januárjában, mindössze 1 évvel és 1 hónappal a K&H gyógyvarázs mesedoktorok a weben program indulása után, már 219 mese szolgálja a beteg gyerekek mielőbbi gyógyulását a K&H gyógyvarázs YouTube csatornáján.
„A legfrissebb hírek szerint az influenzaszerű megbetegedések száma rohamosan növekszik, így már országszerte több kórházban rendeltek el látogatási tilalmat. A webes meséknek ilyenkor van a legnagyobb jelentőségük” – mondja Horváth Magyary Nóra, a K&H kommunikációs ügyvezető igazgatója. „A K&H gyógyvarázs mesedoktorok program webes ágát éppen azért indítottuk el, hogy a mesék térbeli és időbeli korlátokat, járhatatlan utakat és járványidőszakokat legyőzve eljuthassanak azokhoz, akiknek a legnagyobb szükségük van rá: a beteg gyerekekhez.”
Egyre egészségesebbek a lombikkal születő bébik
2015. február 01.
Javultak a mesterséges megtermékenyítéssel született babák egészségi kilátásai, kevesebben születnek közülük kis súllyal vagy élettelenül – derül ki egy húsz évet felölelő tanulmányból.
Az asszisztált reprodukciós eljárással (ART) fogant, ám az első életévben meghalt babák száma is mérséklődött – mutatta ki a Dániában, Finnországban, Norvégiában és Svédországban született 92 ezer ART-baba adatait elemző kutatás, amely a témában eddig végzett legnagyobb léptékű, leghosszabb időtávú vizsgálat volt.
“A tanulmányozott húszéves időszakban a korai és a nagyon korai születés kockázatának jelentős visszaesését tapasztaltuk” – idézte a The Guardian online hírportálja a Human Reproduction című szaklapban közzétett tanulmány vezető szerzőjének, Anna-Karina Aaris Henningsennek a szavait.
Folyamatosan javuló adatok
A Koppenhágai Egyetem kutatója elmondta: csökkent kicsi, vagyis 2500 gramm alatti, valamint a nagyon kicsi, 1500 gramm alatti súllyal világra jött, nem iker ART-babák aránya is.
- Ikerbabák vizsgálata
A kutatók megvizsgálták 62 379 egyes és 29 758 ikerszülés adatait. A babák az említett négy észak-európai országban, mesterséges megtermékenyítéssel fogantak 1988 és 2007 között.
Az eredményeket összehasonlították az ugyanebben az időszakban spontán fogant babák két csoportjának: 362 215 egyes és 122 763 ikerszülésnek az adataival.
A beteg gyermeket (is) tájékoztatni kell?
2015. január 31.
Akár nagy, akár mindennaposnak tekinthető egészségügyi beavatkozásra kerül sor (pl. fogorvosi kezelés, mandulaműtét), felmerül a kérdés: kell-e tájékoztatni a gyermeket a várható eseményekről, s ha igen, kinek és mikor? A szülőt külön is tájékoztatják? Hogyan készítsem fel a gyermekemet az ellátásra?
Tájékoztatáshoz való jog
A Gyermek jogairól szóló Egyezmény alapján a gyermeknek joga van ahhoz, hogy véleményét az őt érintő ügyekkel kapcsolatban kinyilváníthassa. A véleménynyilvánításhoz való – jelen esetben gyermeki – jog azonban magában foglalja az információhoz jutás szabadságát is. Ez egyrészt azt jelenti, hogy a gyermeknek joga van informálódni, másrészt véleményét meghallgatni csak azt követően „lehet”, hogy megkapta az adott kérdéssel, problémával kapcsolatban szükséges tájékoztatást. Más megfogalmazásban a gyermek véleménynyilvánításhoz való joga mellett párhuzamosan megjelenik egy felnőtti kötelezettség: a tájékoztatás.
A Polgári Törvénykönyv, a Gyermekvédelmi törvény vagy jelen esetben az Egészségügyi törvény (továbbiakban: Eütv.) is részletesen szabályozza a gyermekekkel kapcsolatos tájékoztatás kötelezettségét – attól függően, hogy családi kapcsolatokról, gyermekvédelmi intézkedésről vagy éppen egészségügyi beavatkozásról van szó. A gyermek, mivel korából adódóan még nem cselekvőképes, egészségi állapotától függetlenül szülői felügyelet vagy gyámság alatt áll. Azaz a szülő(k) vagy a gyám jogosult a gyermek törvényes képviseletében a tájékoztatásra.
Szabadon fogva a gyereket
2015. január 29.
A gyerekeknek szükségük van arra, hogy kipróbálhassák önmagukat. Az “okosan” kialakított szülői korlátok teret engednek a próbálkozásnak, de jelzik a határt is, ameddig el lehet menni.
A gondos szülő, mielőtt “hozzálát” gyermeke neveléséhez, áttanulmányozza a közeli könyvtárban, barátnője lakásában a legújabb, szülei polcain a még fellelhető – ugyan elavultnak vélt – gyermeknevelési szakirodalmat. Ha elég alapos, hamar rádöbben, élete egyik legnehezebb vállalkozásába fogott. Véget nem érő jó tanácsok özönében lavírozhat, és előbb-utóbb kiderül: képtelen mindnek eleget tenni. Hiába az elméleti felkészülés, a gyakorlat váratlan helyzeteket idézhet elő. A nevelési folyamat soktényezős. Nem csak a szülő és a gyermek személyisége és egymáshoz való viszonyuk számít, pillanatnyi hangulatuktól, a környezettől.
Sem a szülő, sem a gyermek nem egy olyan automata, amelyen a megfelelő gombot megnyomva a kívánt eredmény születik meg. Mégis, ebben az egymáshoz képest érzékenyen változó helyzetben kell, hogy legyen egy irányvonal, melyet a szülő szab meg, és amelyhez a gyermek igazodni tud. Egy határ, mely egyszerre stabil és rugalmas: kötöttsége, kiszámíthatósága biztonságérzetet nyújt a gyermeknek, rugalmassága megteremti annak lehetőségét, hogy a gyermek folyamatos változásaihoz igazodjon, és ne szorítsa őt szűk, fejlődését gátló keretek közé.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...222223224...288