Információk, érdekességek
Mennyit kávézhatnak a kismamák?
2015. február 27.
A terhesség alatt sok egészségtelen szokásnak ajánlott búcsút mondani, ilyen a koffein-fogyasztás is. Nem lehet azonban könnyen megválni a mindennapok részévé vált rítusoktól, így a kávézástól, teázástól, kólázástól.
Szabad egyáltalán koffeint a szervezetbe juttatni várandósan? Mennyi az a koffein-mennyiség, ami még nem árt a babának?
Sok elrettentő hírt lehet olvasni, miszerint a koffein fejlődési rendellenességeket okozhat a megszülető gyermeknél, koraszüléshez, halvaszületéshez vezethet, növekedésbeli visszamaradást okozhat és kissúlyú lesz a megszületett baba. Igen, ez mind megtörténhet, nem mindegy azonban az elfogyasztott mennyiség!
Óvatosan a koffeinnel
Tanulmányok alapján a kismértékű koffein-fogyasztás nincs negatív hatással az embrionális és magzati fejlődésre. Sok esetben a vészesen alacsony vérnyomással és szédüléssel küzdő kismamák kávézással vagy teázással próbálják kicsit emelni a vérnyomásukat. Amennyiben a napi maximum 200 mg koffein fogyasztását nem lépi túl a kismama, nem kell aggódnia, hogy a koffein károsítaná a megszületendő gyermeke egészségét. Más adatok szerint testtömeg-kilogrammonként maximum 5 mg koffeint vehet magához a kismama, ami egy 60 kilogrammos kismama esetén 300 mg koffeinnek felel meg.
Szabad teázni a kismamáknak is?
2015. február 25.
A kismamáknak le kell mondani az élvezeti szerekről, így a túlzott koffeinfogyasztásról is terhességük idején.
Naponta maximum egy-két gyenge kávé fogyasztása megengedett. Szem előtt tartandó, hogy a fekete tea, zöld tea, fehér tea és mate tea is koffeinforrás. Emellett a cukrozott szénsavas italok fogyasztásával is ajánlott felhagyni a terhesség alatt. Mit szabad akkor inni?
Az alternatíva: ásványvíz, gyümölcslevek és bizonyos teák.
A gyümölcstea legyen gyümölcsből!
A teák melegen vagy hidegen fogyasztva egyaránt alkalmasak arra, hogy télen átmelegedést, nyáron felfrissülést hozzanak. A kismamáknak elsősorban a gyümölcsteák ajánlhatók, főképpen azok, amik valódi gyümölcsből készültek, nem pedig mesterséges aromákat tartalmaznak. Ügyelni kell arra is, hogy sok esetben gyümölcsteának tűnik a tea, miközben például fekete tea mellett találhatók benne gyümölcsdarabkák. Gondosan tanulmányozni kell a teásdobozokon feltüntetett összetételt, mielőtt a bevásárlókosárba, és főként a csészébe kerül a tea. A gyümölcsteák egészséges szomjoltók, mivel a gyümölcsökben található ásványi anyagok, nyomelemek még a forralás ellenére megmaradnak benne, így a szervezetbe jutva hasznosulhatnak. Finom választás lehet az erdei gyümölcsökből (málna, áfonya, fekete ribizli stb.) vagy az almából készült tea.
Tartásdíj (2. rész) – Mit tehetünk, ha nem jön a tartásdíj?
2015. február 24.
Mit tehet a szülő, ha a külön élő szülő nem fizeti a tartásdíjat?
A tartásdíjat mindenképpen fizetni kell!
A tartásdíjat a külön élő szülőnek akkor is fizetnie kell, ha például nyáron az egész hónapot nála tölti a gyermek az időszakos kapcsolattartás keretében.
Fontos tudni, hogy a gyermektartásdíj fizetését nem lehet függővé tenni attól, hogy a külön élő szülő láthatja-e a gyermeket (és bármilyen más feltételtől sem.) A tartásdíjat minden körülmények között fizetni kell, ha esetleg a kapcsolattartásban nehézségek merülnek fel, az egy külön téma. Az a szülő pedig, akinek a gondozásában, nevelésében a gyermek el van helyezve, nem mondhat le a tartásdíjról – hiszen az nem is az övé, hanem a gyermeket illeti meg. Amennyiben a külön élő szülő nem fizeti a gyermektartást, végrehajtási eljárást kell indítani.
Sajnos előfordul, hogy a végrehajtási eljárás eredménytelen. Mi a teendő ilyenkor?
Van lehetőség arra, hogy a szülő a gyermektartásdíj megelőlegezését kérje az államtól, így a szülő akkor is hozzájuthat a tartásdíj összegéhez, ha a fizetésére kötelezett személy azt nem fizeti meg időben. Ebben az esetben – a kötelezett visszafizetési kötelezettségével – az állam folyósítja a megállapított összeget.
A tartásdíj (1. rész) – Ezt érdemes róla tudni
2015. február 24.
Ha egy szülőnek kiskorú gyermeke van, akkor róla – akár saját szükséges tartásának korlátozásával is – köteles gondoskodni. Ez egyszerre erkölcsi és jogi kötelezettség, a kiskorú gyermek tartásra való rászorultságát bizonyítani sem kell. Válás, különköltözés esetén mindig érzékeny téma a gyermektartásdíj összege.
Alapszabály
Az a szülő, akinél a gyermek lakik, természetben, a külön élő szülő pedig elsősorban pénzben biztosítja a tartást. A tartásdíj összegében pedig a felek szabadon megállapodhatnak – a bíróság csak akkor dönt, ha a felek egymással nem jutnak dűlőre e kérdésben.
A jogszabály szerint a tartásdíj mértéke a külön élő szülő jövedelme 15–25%-ának megfelelő összeg lehet. A bíróság ez alapján egy fix összegű tartásdíjat fog megállapítani, 2014. március óta megszűnt a százalékos összegmeghatározás.
A pontos összeg megállapításához a következőket veszi figyelembe a bíróság:
- a gyermek indokolt szükségletei,
- a szülők jövedelmi és vagyoni viszonyai,
- a szülők háztartásában eltartott más (saját vagy mostoha) gyerekek száma,
- a gyermek esetleges saját jövedelme,
- az utána járó szociális juttatások.
Ha több gyermek van, az összes tartási igény a gyakorlat szerint nem haladhatja meg a tartásra kötelezett jövedelmének 50%-át.
A jelmezviselés szociálisan érzékenyebbé tesz
2015. február 20.
Hercegnő- és boszorkányjelmez volt a mai anyukák egykori kedvence. Maradandó emlék a farsangi jelmez, a felnőttek több mint fele ma is szívesen beöltözne farsangkor, de tízből mindössze egy magyar teszi ezt meg ténylegesen. Emlékeik szerint gyermekkorukban a mai nők harmada hercegnőnek vagy boszorkánynak öltözött, míg a fiúk ugyanilyen arányban öltöttek tűzoltó-, rendőr-, katona- vagy cowboyjelmezt. A farsangi maszkabál azonban nemcsak egy szép gyermekkori emlék, kedvező pszichológiai hatása a gyermekek személyiségfejlődésére megkérdőjelezhetetlen.
Az REGIO Játék megbízásából készült reprezentatív kutatás szerint a magyar felnőttek csaknem fele (44%) a mai napig szívesen emlékszik vissza gyerekkori farsangi jelmezeire. A jelmezbál különösen a kislányok számára jelentett nagy élményt, a nők 51%-a szeretett beöltözni, míg a 30 éven aluliak 54%-a idézi fel szívesen a jelmezes események emlékét.
A felejthetetlen jelmezek között a nők fele a hercegnő, a tündér, a balerina, a boszorkány, valamint a különböző mesékben gyakran előforduló állatok (cica, kutya, katica stb.) jelmezeire szavazott gyermekkorában. A férfiak kedvence a tűzoltó, rendőr, katona és hasonló klasszikus foglalkozások, ezt követik a cowboy- és az állatjelmezek, de nem sokkal maradt le a kalóz sem. A bohóc- és a rémisztőbb maskarák (szellem, vámpír, ördög stb.) nemtől függetlenül népszerűtlenek voltak, a válaszadók alig egy százaléka emlékszik arra, hogy kedvencként viselte volna ezeket.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...219220221...288