Információk, érdekességek
Gyerekek a kamrában
2015. március 24.
Születéskori oxigénhiányos állapot, figyelemzavar, autizmus spektrum zavar – mind rejtélyes betegségek, amelyek sajnos egyre gyakrabban fordulnak elő hazánkban is. Oxigénhiányos állapottal évente körülbelül 450 gyermek jön világra Magyarországon, és autizmus spektrum zavart is egyre gyakrabban diagnosztizálnak. A fenti problémákkal szembenéző gyerekek és családjaik számára segítséget jelenthet a hiperbár oxigénterápia.
A mozgáskoordinációs problémákkal, vagy izommerevséggel küzdő gyerekek esetében alapvetően fontos a mozgásterápia. Külföldön azonban már évek óta hiperbár oxigénterápiás kezelésekkel igyekeznek növelni a különböző manuálterápiák hatékonyságát – méghozzá igen eredményesen.
„A magas nyomású oxigénterápia hatékonyságát, a születéskori oxigénhiány miatt kialakult károsodások kezelése esetén mi magunk is tudjuk igazolni. Ezen kívül számos más gyerekkori probléma tüneteit is lehet kezelni hiperbár oxigénterápiával, ilyen például az autizmus spektrumzavar, vagy figyelemzavar” – mondta el dr. Szolnoki Nikolett, a Hiperbár Centrum orvosigazgatója. „Természetesen sok minden függ a gyermek állapotától, leleteitől, lelki alkatától ezért minden esetben tartunk a kezeléssorozat megkezdése előtt egy konzultációt.”
A hazánkban egyedüliként hiperbár oxigénterápiás kezeléssel foglalkozó Hiperbár Centrum az elmúlt évben összesen 8 gyereket kezelt: 5 születéskori oxigéhiány miatt károsodott, 2 autizmus spektrum zavaros, illetve egy figyelemzavaros kisgyerek fordult meg a Budakeszin lévő magas nyomású kamrában. Mindegyik gyermek a kezeléssorozattól elvárható eredményeket ért el.
Sose piszkáljuk a gyerek fülét!
2015. március 23.
A fül tisztán tartására a legfontosabb szabály: a kevesebb néha több. Azaz a fül olyan öntisztító mechanizmusokkal rendelkezik, amikbe jobb nem beleavatkozni. Bármennyire is szeretné az anyuka tisztán tartani a csecsemője, kisgyermeke minden porcikáját, beleértve a fülét is, mégis jobb ez utóbbit békén hagynia.
A hallójáratban található különféle mirigyek egy speciális váladékot, ún. fülzsírt (latin szóval: cerumen) termelnek. A fülzsír magához köti a fülbe bejutott porszemcséket, koszrészecskéket és szőrszálacskákat, és az így keletkezett sárgás vagy barnás viaszos, zsírszerű anyag a fülből kifelé áramlik, azaz természetes módon történik meg a fülbe jutott szennyeződések eltávolítása. A hallójárat önmagát tisztítja, nem igényel extra tisztogatást, netán rendszeres mosást.
Amit nem szabad
Ha valaki a kísértésnek engedve fültisztító pálcikával vagy gyufára tekert vattával a fül belsejét piszkálni kezdi, általában ront a helyzeten, mert:
- a hallójáratba dugott vattás pálcikával – ahelyett, hogy eltávolítaná, – még beljebb, még mélyebbre nyomja a fülzsírt a fülben, és a váladék a külső fül és a középfül határán lévő dobhártyánál halmozódik fel. Ha a felgyülemlett fülzsír mennyisége nagy, akkor dugószerű képződmény alakul ki a dobhártyánál, ami a hallást is jelentősen ronthatja. Ezt a fülzsírdugót már házilag nem lehet eltávolítani, és jobb nem is próbálkozni vele! A bekövetkezett átmeneti halláskárosodás megszüntetésére a gyermekorvost kell felkeresni, aki szakszerűen eltávolítja a fülzsírdugót.
- az izgő-mozgó csecsemők és kisgyermekek fülében való piszkálgatás a dobhártya sérüléséhez vezethet. Bármennyire is óvatos az anyuka, a gyermek egy hirtelen mozdulata miatt túl mélyre szaladhat a tisztító pálcika, és a dobhártyán szakadást okozhat, lyukat képezhet. A fül ily módon történő nem szándékos „felszúrása” fájdalmas és fülvérzéssel jár; ebben az esetben feltétlenül orvoshoz kell fordulni.
- a fültisztító pálcika nem csak a dobhártyát sértheti fel, de a hallójárat hámrétegében is karcolásokat, mikrosérüléseket okozhat. Ezek, a szemmel sokszor nem is látható sérülések bejutási kaput jelentenek a kórokozó baktériumok és gombák számára, és külsőfül gyulladáshoz vezethetnek.
- a fülzsír rendszeres eltávolítása a fül kórokozókkal szembeni védelmét csökkenti, ugyanis a fülzsírban „természetes antibiotikumok”, baktériumellenes hatású enzimek és zsírsavak találhatók.
Fejsérülés gyermekeknél – mikor kell orvoshoz menni?
2015. március 21.
A szófogadóbb csemeték is gyakran verik be fejüket különböző balesetek során. Nagyon oda kell figyelnünk rájuk, mert a fejsérülések egyben sok más kényes szerv sérülését is jelenthetik.
A legnagyobb veszélyt az ágyról, más bútordarabokról, mozgó játékokról történő esések illetve az ütközések, összefutások jelentik. Ezek során különböző súlyosságú fejsérülések keletkezhetnek.
A fejsérülések gyakori velejárója a szemgolyó sérülése. A szemgolyót érő tompa ütést leggyakrabban kisebb labdák (pl. teniszlabda) okozzák, de egyéb, a szemgolyót érő szúrás, karcolás is gyakran előfordulhat (pl. a gyermek evés közben a villával a szemébe kap). Ezekben az esetekben kötelező orvoshoz fordulni!
Erre érdemes felkészülni
Próbáljuk meg gyermekünknek magasabb helyekről való leesését védőrácsokkal, korlátokkal megelőzni, vagy akadályozzuk meg, hogy oda felmásszanak. Éles, szúró tárgyakon ne adjunk kezükbe, ha pedig mégis kezükbe kerül, ne hagyjuk őket magukra, nehogy hirtelen mozdulattal önmagukban vagy kistestvérükben kárt tegyenek.
Mit adjunk köhögésre? – Köptetők, köhögéscsillapítók gyerekeknek
2015. március 21.
A köhögés valamilyen baktérium vagy vírus okozta fertőzés, refluxbetegség vagy akár félrenyelés kísérőjelensége is lehet, így a megszüntetésén túl a köhögést kiváltó ok kezelése is elengedhetetlen.
A köhögés sokféle lehet. A legalapvetőbb csoportosítás szerint száraz vagy hurutos
A száraz köhögés köpetürítéssel nem jár, ugyanakkor ingerlő típusú; míg a hurutos köhögés fokozott légúti váladéktermeléssel, nyák- és köpetürítéssel jellemezhető. A száraz köhögés kezelésére köhögéscsillapítókat, a hurutos kezelésére köptetőket lehet alkalmazni. A kettőt nem szabad felcserélni!
Alapvető szabály, hogy a hurutos köhögést visszafojtani, vagy köhögéscsillapítókkal enyhíteni nem szabad, épp ellenkezőleg: a váladék „felszakadását elő kell segíteni”, erre szolgálnak a köptetők.
A gyermekek kezelése speciális gyermekgyógyszereket igényel, így van ez a köhögéscsillapítókkal is. Amennyiben nem állnak speciális, kicsiknek formulált készítmények rendelkezésre, akkor a felnőtteknél alkalmazott hatóanyagok kerülnek megfelelő dózisban alkalmazásra.
A csecsemőjük köhögésére a gyógyszertárakban gyógyírt kereső szülőket gyakran ki kell ábrándítani: egy éves kor alatt alkalmazható, vény nélkül kapható köhögéscsillapító szer nincs a patikákban. A különféle hatóanyagú köptető vagy köhögéscsillapító készítmények betegtájékoztatóit olvasva az is kiderül, hogy két év alatt általában nem vagy csak orvosi utasításra szedhetők a szerek.
Ilyen a„nem normális” babaszéklet
2015. március 20.
A kezdő szülők árgus szemmel figyelik az elhasznált babapelenkák tartalmát. És az meglepően változatos lehet. Feketés, majd sárgás, már-már mustárosnak tűnő, szinte zöldes árnyalatú, kissé nyálkás, és folytatható tovább. Az is meglepő, hogy ez a változatosság viszonylag tág keretek között teljesen normális,- a szülők megnyugodhatnak, a gyermekük emésztése jól működik.
Vannak azonban esetek, amikor a széklet milyensége már túlmutat az elfogadhatón, és amikor ajánlott orvoshoz fordulni. Melyek ezek a helyzetek?
Hasmenés
A hasmenésnek könnyen felismerhető jelei vannak. Híg, folyós széklet árulkodik róla; előfordulhat, hogy olyan sok kerül belőle a pelenkába, hogy az túlcsordul, kifolyik. Sajnos a hasmenést gyorsan követni szokta a baba popsijának a kipirosodása is. Tapasztalat, hogy a szoptatott csecsemők ritkábban hasmenésesek, mint a tápszerrel etetett társaik. Az anyatejben találhatók ugyanis olyan antitestek, amik a hasmenést okozó kórokozókkal szemben védelmet nyújtanak.
Amennyiben a hasmenés több mint 24 órán át tart, fel kell keresni a gyermekorvost. A hasmenés többféle okra vezethető vissza: bakteriális vagy virális gyomor- és bélrendszeri fertőzések, túl sok gyümölcs vagy gyümölcslé fogyasztása, valamelyik táplálék-komponenssel szemben mutatott túlérzékenység egyaránt megnyilvánulhat hasmenésben. Emellett, gyógyszermellékhatás is lehet a hasmenés oka, illetve a fogzás is állhat a híg széklet hátterében. A gyerekorvos az okok tisztázását követően megfelelő terápiát javasol.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...216217218...288