Információk, érdekességek

Így válasszunk kismamavitamint

2015. május 28.

kismamavitaminA várandósság a nők életében a legboldogabb időszak, de nem csak boldog, hanem aggódással teli is, hiszen mindannyian egészséges csecsemőre vágyunk, s ezért mindent meg is teszünk. A „babaprojekt” sok odafigyelést, felkészülést igényel a leendő kismamától, mert a terhesség rendkívüli megterhelést jelent a női szervezetre. Az utóbbi két évtizedben nagyszerű terhesvitaminok segítették a kismamákat, mégis egyre több, újabb is megjelenik. Nehéz választani, de nézzük, mire is ügyeljünk kiválasztása során.

Amennyiben nem fogyasztunk más vitaminkészítményt, fontos, hogy minden vitamin szerepeljen benne a felnőtteknek minimálisan ajánlott napi dózis 100%-ával. A korábbi és az újabb készítmények megegyező mennyiségben biztosítják a legfontosabb magzatvédő vitaminokat: B2-, B6- és B12-vitamint, valamint a vérképzéshez szükséges vasmennyiséget. A szinte minimális követelményként ajánlott 800 mcg folsav csökkenti a nyitott gerinc, a szájpadhasadák születési rendellenességek kialakulásának kockázatát, a metafolin jól hasznosuló forma. A csontképzéshezkalcium bevitele külön szükséges.


A várandósok és a medicinák

2015. május 26.

várandós

Az elmúlt években orvosi tanácsadási munkám során legnagyobb gondot annak a tévhitnek az eloszlatása jelentette, hogy a várandósoknak nem szabad gyógyszert szedniük.

Az Optimális Családtervezési Szolgáltatás első 15 éve alatt, a mintegy húszezer családtervező pár között volt 132 olyan leendő várandós, aki még vitamint sem kívánt szedni. Ők ugyanis mindenfajta „gyógyszertől” féltek és a vitaminokat is gyógyszernek tartották. Éppen ezért is vezettem be a magzatvédő vitaminokfogalmát, hangsúlyozva, hogy ez a fejlődési rendellenességeket megelőző termék nem „gyógyszer”.

A “várandós-szerek”

Ez az állandóan visszatérő probléma sarkall most egy látszólag nyelvészeti kérdés megbeszélésére, aminek azonban messzire gyűrűző elvi jelentősége és gyakorlati fontossága lenne. Az angol orvosi szakirodalomban feltehetően az előbb említett gyógyszer-rettegés miatt vezették be a „medicinális termék” fogalmát. Érdemes lenne hazánkban is ezt a gyakorlatot követni és a „medicina” megnevezést meghonosítani a magyar nyelvben is. A medicinákon belül elkülöníthetjük a betegségek kezelését szolgáló gyógyszereket, és a betegségek megelőzését célzó védőszereket. A várandósok esetében az utóbbiak különösen fontosak, ezért lehetne ezeket „várandós-szer” névvel is illetni. Tisztában vagyok a nyelvújítás kilátástalanságával korunkban, mégis megfontolásra érdemesnek tartom a javaslatom.

A nőket szeretném szövetségesül megnyerni ennek az újításnak elfogadtatásában. Ők sokkal nyitottabbak az egészségvédelemre, jobban megértik az orvosláson belül a XX. század második felében bekövetkező jelentős szemléleti változást, miszerint a megelőzés jobb, mint a gyógyítás. A megelőzést általában életmódbeli változásokkal kívánjuk elérni, de vannak olyan esetek, amikor ez csak medicinákkal érhető el.


Nem mindegy, hogy mit tartalmaz egy várandós vitamin

2015. május 26.

Amikor babát tervezünk, vagy a terhesség korai szakaszában vagyunk már, akkor érdemes valamilyen várandósoknak ajánlott készítménnyel támogatni a szervezetet, hogy a vitamin és ásványi anyag utánpótlás kielégítő legyen. A piacon azonban annyi az ilyen készítmény, hogy az ember csak kapkodja a fejét. Lássuk, mik azok a dolgok, amiket érdemes szem előtt tartani a válogatás folyamán. 

Nem mindegy az összetétel

Természetesen azzal mindenki tisztában van, hogy a terhesség alatt változó és megnövekedett szükségleteket ki kell elégíteni. Azt azonban sokan elrontják, hogy azt hiszik, ha vitaminokat szednek, akkor azzal mindent megtettek a születendő magzat egészségéért. Ez azonban így nem igaz. A vitaminok természetesen nagyon fontosak mind az anya, mind pedig a születendő gyermek számára, ám nem szabad megfeledkezni az ásványi anyagok és nyomelemek fontosságáról sem.

„ A vitaminok és az ásványi anyagok kéz a kézben járnak. Hatékonyságuk akkor a legjobb, ha egyszerre, egyazon tablettával jutnak a szervezetbe. Hiszen egymás hatását erősítik, segítik a felszívódást, beépülést ami nem elhanyagolható szempont.
Ráadásul, ha egyazon tablettában vannak jelen, akkor azon sem aggódni, hogy valami kimarad – persze ehhez megfelelő minőségű ásványi anyag és vitamintartalmú magzatvédő készítmény szükséges.” – mondja Ratkó Tünde szülésznő.


Ikerterhességgel dupla kismamavitamin kell?

2015. május 25.

Ikerterhesség

A várandósság időszaka az egyik legszebb része a nők életének. Azonban azt nem szabad elfelejteni, hogy ilyenkor egy másik kis élet fejlődik, így a vitamin- és ásványianyag-szükséglet erősen megnő! Ezt ma már ellensúlyozni lehet különböző készítményekkel, amik segítenek a magzat fogantatásában, kihordásában. Azonban a legtöbb esetben arra nem térnek ki az elbeszélések és leírások, hogy mi a helyzet akkor, ha történetesen ikerterhességről van szó. Ilyenkor vajon a szükségletek is duplázódnak, esetleg triplázódnak, és a készítményekből is nagyobb mennyiséget érdemes alkalmazni?

Előtte, közben és utána

A várandós vitamin nem csak egy adott időpontban használható, és az se zavarjon össze senkit, hogy várandós vitamin a neve. Ezek a készítmények ugyanis már a terhesség tervezésétől szedhetőek. Hiszen ha jól belegondolunk, akkor a bennük lévő ásványi anyagokat, nyomelemeket és vitaminokat a szervezet akkor is hasznosítani tudja, ha éppen nincs megnövekedett szükséglet a baba miatt. Ráadásul a gyermektervezéskor szedett készítmények fokozzák a teherbe esés valószínűségét is.

Az ma már nem is kérdés, hogy valaki szedjen-e várandós vitamint, vagy sem. Hiszen jelenleg a zöldségekből és gyümölcsökből csak nagyon nehezen, és ami talán még fontosabb, nagyon költségesen lehetne fedezni a szükségleteket. Az élelmiszerek vegyszerezése és a termesztési eljárások, valamit a talaj adottságai is csökkenthetik a vitamin- és ásványianyag-tartalmat, amit így máshonnan kell pótolni.

A várandósság ráadásul 3 trimeszterből áll, melyek alatt az anya szervezete más és más anyagokat igényel, így a vitamin kiválasztásánál a trimeszterekhez való igazodást is érdemes szem előtt tartani.
A várandósság után pedig a szoptatás az, ami plusz terhet ró a szervezetre, nem utolsó sorban pedig a regenerálódáshoz is igen sok tápanyag és vitamin szükséges.


Mire figyeljünk, hogy jól menjen a tollbamondás?

2015. május 22.

A tollbamondás nekünk felnőtteknek egyszerű dolognak tűnik, hiszen a hozzá szükséges folyamatok automatizálódtak bennünk, a kivitelezés már nem igényel erőfeszítést, de az írni tanuló gyermekek számára ennek elsajátításához sok funkció együttes működése szükséges. Mit igényel a pontos kivitelezés? Először is nagyon fontos a figyelem tartós koncentrálása, hogy a gyermek képes legyen a tanítóra figyelni, ne veszítse el a fonalat, hiszen ha elkalandozik diktálás közben, akkor a szöveg hiányos lehet.

jó hallási differenciálás alapja a megértésnek. Ha ez jól működik, akkor tudják helyesen megkülönböztetni a hallott hangokat. Itt kimondottan a zöngés zöngétlen párok szoktak gondot okozni. Akinek ez nem megy, sokszor értelmetlennek tűnhetnek egyes szavak, melytől érthetetlenné válik a szöveg, s ez megzavarja a gyermeket.

Ha jól értették a gyermekek a hallott szöveget, akkor még mindig kérdés, hogy elég jó-e a rövid távú memóriájuk ahhoz, hogy tárolni tudják a hallottakat amíg le nem írják, nem felejtik-e el a mondat végét miközben írnak? 


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...211212213...288