Információk, érdekességek
Óvakodj a kullancstól! 2.rész
2007. szeptember 11.
A védekezésrõl
Magyarországon a Balaton-felvidéken, a Budai-hegységben és az ország erdõs-bokros területein sajnos gyakori a kullancsok elõfordulása. Mivel fejlõdésükhöz árnyékos, nedves helyet igényelnek, az Alföldön ritkábban észlelhetõk. A kullancsokat lakott területeken, játszótereken permetezéssel irtják. A kereskedelemben kapható szerek (spray, kenõcs) is távol tarthatják a kellemetlen vendéget.
Óvakodj a kullancstól! 1. rész
2007. szeptember 09.
A Lyme-kórt okozó borreliát Európában és hazánkban az Ixodes ricinus nevû kullancs terjeszti. A borreliák a természetben élõ rágcsálókat (egér, mókust stb.) is képesek kullancscsípéssel megfertõzni. Megbetegíthetik az embert és a háziállatokat (kutyát, lovat stb.) is.
Mi történik a kullanccsal?
A kullancsok a gazdákra - ideértve az embert is - kapaszkodva vért szívnak, majd jóllakottan a földre esnek. A vérre a kullancsoknak a három vedléshez és az ivarérettség eléréséhez van szükségük. Az Ixodes ricinus hímje 2,5, nõsténye 2-4 mm hosszú, de vérrel telve akár ennek háromszorosára duzzadhat. A vérszívás során a borreliák a kullancs nyálával kerülnek az ember vérkeringésébe.
A hepatitis elleni oltások
2007. szeptember 02.
Az Egészségtudatos Utazásért Program keretében tájékoztatás jelent meg a Magyarországon elérhetõ hepatitis oltásokról.
A közelmúltban ugyanis a bicskei tûzoltók hepatitis elleni oltásairól szóló hírekben számos téves információ jelent meg az oltások árával kapcsolatban. Ezen információk beszerzésére irányadó, hiteles forrás az Országos Egészségügyi Pénztár hivatalos weboldala!
A hepatitis A és B elleni védõoltásokat általában utazóknak javasolják, hiszen ezen betegségek elõfordulása Magyarországon alacsony. A hazai megbetegedések valószínûsíthetõen külföldi utazások során történt vírusfertõzésekbõl erednek, így a védõoltásokat elsõsorban az utazóknak ajánlják.
Szemünk fénye
2007. augusztus 20.
Mit jelent az idõskori makula degeneráció (ARMD/AMD)?
A macula luteat (sárgafolt) érintõ betegség, amely egyik vagy mindkét szemet érinti. Az AMD a látómezõ közepét károsítja, ahonnan a pontos látást nyerjük.
Teszteljük magunkat!
Az idõskori makula degeneráció (AMD) az idõskori vakság leggyakoribb oka. Az AMD a retina központi részét támadja meg és a beteg fokozatosan elveszíti központi éleslátását. A látómezõ központi részén jelentkezõ homályos folt vagy eltorzult kép, elgörbülõ vonalak a makula degeneráció elsõ tünetei lehetnek. Az Amsler rács segítségével elvégezhet egy gyors tesztet, hogy megtudja Önt is érinti-e az AMD.
Szûrõprogramok nõknek és férfiaknak
2007. augusztus 18.
Kormányzati szinten már többször programot hirdettek a szûrõvizsgálatokon résztvevõk arányának növelésére, ezek eddig mérsékelt eredménnyel növelték azok számát, akik igénybe is vették a rák megelõzését célzó diagnosztikát.
A kabinet ismét tenne a daganatos megbetegedések kiszûréséért, de szemben a tavaly februárban elindított Nemzeti Rákellenes Programmal, amelyben még szerették volna, hogy az érintett nõk 80 százaléka részt vegyen mammográfián, ma már megelégednének a 70-nel is. Évek óta húzódó probléma, hogy azt nem is tudni pontosan, hány nõ vesz részt méhnyakrákszûrésen.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...148149150...164