


Információk, érdekességek
Fogyókúra okosan - mire kell odafigyelni?
2022. április 12.
Az önkontroll és az elszántság elengedhetetlenek, ha le akarunk fogyni, és még inkább, ha azt szeretnénk, hogy az tartós is legyen. Sajnos azonban rendkívül gyakran előfordul, hogy idő előtt feladjuk, aztán azzal nyugtatgatjuk magunkat, hogy "Ó, hát nekem ilyen a testalkatom.". A vereségünk valódi oka azonban sokszor az, hogy a hirtelen fellángolás hevében a lehető legrövidebb idő alatt szeretnénk óriási, szemmel látható változást elérni, majd az ebbéli csalódás következtében, az apróbb sikereket figyelmen kívül hagyva inkább visszatérünk korábbi életmódunkhoz.
Ez pedig a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk. A sikeres fogyás ugyanis nem csak az étrendünkön, vagy az edzések számán, sokkal inkább a szemléletmódunkon múlik. De akkor min változtassunk pontosan? Melyek azok a tipikus hibák, amiket elkövethetünk?
Ha azt vesszük észre a tükörben, hogy megszaporodtak a nem kívánt úszógumik, hajlamosak vagyunk a legszélsőségesebb megoldásokhoz folyamodni, és akár napokig önsanyargatva koplalni. Amellett, hogy ez a lehető legkínzóbb fogyási stratégia, még csak nem is vezet célra. A hirtelen ételmegvonás miatt ugyanis testünk egyre erősebben fogja „követelni” magának a tiltólistára került ételeket. Egy idő után pedig mi magunk is engedni fogunk a kísértésnek, és akarva-akaratlanul visszaváltunk régi étrendünkre.
A koplalás ráadásul azért is veszélyes, mert megnövekszik a „jojó-effektus” kialakulásának kockázata. Ez lényegében azt jelenti, hogy – a folyamatos éhezés hatására – a megvonás előtt fogyasztott étel mennyiségének akár háromszorosát is el fogjuk fogyasztani, és csak még tovább gyarapszik rajtunk a plusz kilók száma és az elkeseredettség. De mi lehet akkor a helyes módszer?
A leghatékonyabb fogyókúrák ritkán mennek egyedül. Mielőtt belevágnánk az önmegtartóztatás időszakába, érdemes dietetikussal konzultálni, és együtt átnézni az addigi étrendünket, hogy kiszűrhessük azokat az ételeket, amelyek mindaddig akadályozták a fogyás folyamatát. Emellett vegyük fel a kapcsolatot egy személyi edzővel, hogy összeállítson számunkra egy személyre szabott edzéstervet, amelyet aztán beiktathatunk a napi rutinunkba. Hidd el, hogy ami eleinte nagyon nehéznek és fárasztónak tűnik az szépen fokozatosan megszokássá fog válni és végül nem jelent már kihívást.
Először ugyan meglepő lehet, de tartós súlyvesztést csak akkor érhetünk el, ha naponta legalább 5-6-szor eszünk. Még ha ez először furcsának is tűnik, éhségérzetünket így jóval könnyebb szinten tartani. Az étkezések során mindig ügyeljünk a megfelelő fehérje-, illetve esszenciális zsírsavbevitelre. Az Omega-3 és Omega-6 zsírsavak például a fogyókúrás étrend kötelező elemei. Előbbi az olajos magvakban, a dióban és a halolajban, utóbbi pedig a mandulában, a szójababban, valamint a kesudióban is megtalálható.
Naponta legalább 2-3 féle zöldséget és gyümölcsöt is fogyasszunk, biztosítva ezzel a vitaminforrást szervezetünk számára. A szénhidrát fogyasztásnak azonban szabjunk korlátokat, köztük a finomított fehér cukrot is hagyjuk el fokozatosan, majd idővel akár végleg le is cserélhetjük:
● nádcukorra,
● mézre,
● stevia kivonatra,
● vagy egyéb bio édesítőszerekre.
A lényeg tehát, hogy sokkal hatékonyabb, ha több alkalommal eszünk kevesebbet, mint kevésszer többet, esetleg kevés alkalommal keveset részben mert az utóbbi esetben annak is fennáll az esélye, hogy a szervezetünk ilyenkor átáll raktározás üzemmódra, ami bizony a zsírképzést jelenti. Emellett a behabzsolt ételek egy része emésztetlenül kerülhet a bélrendszerbe, ezáltal a különféle emésztőrendszeri bántalmak kialakulásának kockázatát is növeljük.

A bevitt kalóriák hatékony elégetésének legjobb módja a fizikai aktivitás. A rendszeres mozgással az izmainkat is megfelelően karbantarthatjuk, és testünk sem „ereszt le” a hirtelen súlyveszteség következtében.
Fontos azonban tudnunk, hogy a rendszeres sport nem váltja ki az egészséges táplálkozást, hiszen csak a kettővel együtt érhetjük el azt a hatást, amit normál esetben elvárunk egy fogyókúrától. Napi 1 óra kocogást rendkívül könnyen semmissé tehetünk azzal, ha utána első utunk egy gyorsétkezdébe vezet.
Számos olyan mozgásforma is van, amelyeket akár kényelmesen, otthon is végezhetünk. Kiváló otthoni sport például:
● a torna,
● a jóga,
● a fekvőtámaszozás,
● a felülés,
● a guggolás,
● vagy a plank.
Emellett érdemes különféle sporteszközöket is beszerezni, hogy színesíthessük a „repertoárt” – egy szobabicikli, egy futópad vagy éppen egy edzőpad segítségével jóval élvezetesebbé és hatékonyabbá válhatnak az otthoni edzések.
A különböző mozgásformákat akár kombinálhatjuk is, és végezhetjük őket felváltva. A lényeg, hogy legyen rendszeres, hogy minél hamarabb hozzászokhassunk a napi szintű testmozgáshoz. Érdemes az edzésbe bevonni a családunkat, munkatársainkat vagy a barátainkat is. Ezzel nemcsak nekik teszünk nagy szívességet, hanem önmagunknak is, hiszen jó, ha van társunk az edzésekhez, segít fenntartani saját motivációnkat.