Információk, érdekességek
Egész nap álmos? – Nem biztos, hogy csak az időjárás teszi!
2016. december 16.
Az őszi-téli esős, borongós idő beköszöntével egyre többen panaszkodnak egész nap tartó álmosságra, depressziós hangulatra. A napsütéses órák számának csökkenése bizony komoly befolyást gyakorol hangulatunkra, ám amennyiben mindennapossá válik a probléma, ráadásul, ha egyéb tünetek is fennállnak, úgy az hormonális zavart is jelezhet. Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa elmondja, milyen esetekben gyanakodjunk betegség meglétére, és mit lehet ilyenkor tenni.
D-vitamin-hiány
Az őszi-téli tartós fáradtság hátterében gyakran D-vitamin-hiány húzódik, hiszen ahogy kevesebb napfényhez jutunk, úgy csökken a D-vitamin mennyisége a szervezetünkben. A C-vitamin mellett a legfontosabb immunerősítő vitaminunk, ezért megfelelő mennyisége távol tartja a megfázásos betegségeket, ráadásul több tanulmány szerint a hormonális rendszer működését is támogatja. Alacsony szintjének jellemző tünetei közt az álmosságon túl az immunrendszer gyengülése, valamint a sápadt bőr szerepel. Kezelése a vitamin pótlásával történik, ám ehhez előzetes laborvizsgálat szükséges, mivel ezáltal pontosítani lehet a dozírozást, ami azért fontos, mert zsírban oldódó anyagként a D-vitamin túladagolása akár veseelégtelenséghez is vezethet!
Inzulinrezisztencia, cukorbetegség
A cukorbetegség és az előszobájának tartott állapot, az inzulinrezisztencia (IR) egyre több embert érint manapság, melynek egyik fő tünete a depressziós hangulat és a fokozott álmosság. A eltolódott hormonális egyensúly IR esetében olyan tüneteket is okozhat, mint a fokozott szőrösödés a férfiakra jellemző területeken, hajhullás, zsíros, pattanásos bőr, melyek még tovább rontják a beteg hangulatát. Veszélye, hogy kezelés nélkül 2-es típusú diabetesen kívül PCOS-hez és meddőséghez is vezethet. Terápiája megfelelő, személyre szabott diétával, mozgással, valamint szükség esetén gyógyszeres kezeléssel történik- mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.
A pajzsmirigy alulműködése
A fáradtság az egyik legjellemzőbb panasz pajzsmirigy alulműködés esetén. A szerv által termelt hormonok (T3, T4) alacsony szintje az egész anyagcserére igen rossz hatást gyakorol, ami álmosságban és levertségben is megmutatkozik. Ezen kívül a beteg normál étkezés mellett is túlsúlyos, menstruációs zavarokban szenved, valamint teherbeesési nehézségekkel küzd. A diagnózis vérvétellel megállapítható, és kezelése hormonpótlással történik.
Kortizolhiány
A mellékvese által kortizol szintje stressz hatására – az adrenalin mellett- megnő. Ebből következik, hogy folyamatos stressz során mennyisége tartósan megemelkedik, viszont ez egy idő után a mellékvese kifáradásához vezet, ami miatt kortizolhiány lép fel. Ennek jellemző tünetei a fáradtság és az enyhe depresszió. Kezelése két fronton történik: az egyik a gyógyszeres terápia, a másik a megfelelő stresszkezelés elsajátítása.
Koppány Viktória szerint fontos az összes hormonális probléma kezelése, hiszen amennyiben valamely szerv hormontermelése zavart szenved, úgy az hamar az egész endokrin rendszer működését felborítja- éppen ezért gyakori, hogy a fent említett problémák egyszerre fordulnak elő.
forrás: Bébik.hu