Információk, érdekességek

Bélférgesség: gyerekre, kutyára veszélyes!

2024. október 27.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A kutyatulajdonosok a világ legelvetemülteb emberei lennének, akik szánt szándékkal hajtják bele a homokozóba kedvenceiket, hogy azok aztán ott végezhessék el szükségleteiket? A kisgyerekek pedig jobb, ha nagy ívben elkerülik a csahosokat, nehogy megfertőződjenek? Tegyünk végre rendet a fejekben!  

A kedvtelésből tartott kutyák nagy száma és a környezet fokozódó parazita- terhelése miatt valóban számottevő állategészségügyi és közegészségügyi jelentősége van a kutyák bélférgességének. S hogy mit tehetünk a bélférgesség és az ezzel járó veszélyek ellen? Semmiképpen sem az a megoldás, hogy megszabadulunk kedvenceinktől, vagy gyermekeinket nem engedjük kutyák közelébe.
A jelszó: megelőzés és jól informáltság!

A fertőzés leggyakoribb okai

A kutyák féregfertőzöttsége rendkívül gyakori: fertőződés nemcsak egyik kutyáról, alomtársról a másikra terjedhet; hanem már a méhen belül, illetve az anyatejjel is megkaphatják a kiskutyák. Egyes férgek a bőrön keresztül jutnak az állat szervezetébe, sőt nem ritkán a bolhák is közvetítik a fertőzést. A kutyák tünetei is rendkívül változatosak.

Orsóférgesség- figyeljünk rá!

Kölyökkutyák esetén az orsóférgesség jelenti a legnagyobb veszélyt, mert a fertőző lárvákkal már méhen belül vagy az anyaállat tejével is fertőződhetnek. Az orsóféreg az emberre is veszélyes lehet, általában az állat simogatása után a kezünkről kerülhet fertőző lárva a szervezetünkbe.
A felelős kutyatartók számára azonban természetes, hogy évente féregtelenítik kedvenceiket, hiszen ezzel nemcsak őket védik meg, hanem a család kisebb tagjait is nyugodt szível engedhetik a kutyusok közelébe.
Gyerekek esetében  azonban fontos figyelni néhány intő jelre: hasi fájdalom, láz, hosszan tartó köhögés mellett akár tüdőgyulladás, belső szemgyulladás arra int, hogy fel kell keresni az orvost.

Fonál- és galandférgesség

Elsősorban felnőtt kutyák megbetegedése az úgynevezett fonálférgesség és galandférgesség. Ez a fertőzés bágyadtságot, étvágytalanságot vagy adott esetben normál vagy fokozott étvágy mellett lesoványodást, hasmenést okozhat a kutyáknál. Mindkét fertőzöttség befolyásolja a fertőző betegségekkel szembeni ellenálló képességet is. Nagyon gyakori fonálférgek fertőzöttségnek jellegzetes tünetegyüttese a felfúvódott és nyomásérzékeny has, a híg és nyálkás bélsár, továbbá hányás, hasmenés, köhögés és orrfolyás. 
Ne feledjük: egy biztonságos és jól kiválasztott féregtelenítő szer ezt a problémát is megelőzi!

Igen súlyos tüneteket is okozhat!

A kutyatartóknak fontos tisztában lenniük azzal, hogy súlyos bélfertőzöttség esetén fiatal kutyáknál idegrendszeri tünetek, görcsök, szövődményes tüdőgyulladás is felléphet, a kölykök akár el is pusztulhatnak. Más féregfajok vérzéses bélgyulladást, vérszegénységet, lesoványodást, étvágytalanságot okozhatnak. Ugye senki nem szeretné kedvencét ilyen állapotban látni?

Megelőzés, megelőzés, megelőzés
Mit tehetünk mi, kutyatartók a bélférgesség ellen? A tünetek ismeretében senkit nem kell meggyőzni, mennyire fontos a megelőzés. A kölyök kutyákat már 1-2 hetes korban el kell kezdeni kezelni, de a felnőtt korban is negyedévente-évente ajánlott a kutyusokat féreghajtani, hogy megelőzzük az újabb és újabb fertőződést.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

Ma már jogszabály írja elő, hogy évente a kötelező veszettségoltás mellé a féreghajtás is kötelező.

Szerencsére termékek széles választéka áll rendelkezésre, melyeket biztonságosan alkalmazhatók: számos tabletta, paszta, illetve még spot-onok is kaphatók erre a célra, melyek közül kedvencünk kezelő állatorvosa ki tudja választani a megfelelő hatóanyagtartalmú készítményt, amely a legjobb a kutyus korának, testméretének.

Az Intervet erre a célra a Triantelm tablettát ajánlja, mely három hatóanyag kombinációjának köszönhetően széles hatásspektrummal rendelkezik, így a kutya leggyakoribb bélférgei ellen hatékony.

Mit mond az állatok természetgyógyásza?

Kevesen tudják, és élnek azzal a lehetőséggel, hogy kutyusaik székletéből mintát vegyenek, és állatorvosuknak leadják ezt vizsgálat céljából. A vizsgálattal kideríthető azonnal, hogy szükséges-e a kötelezőn túl további féreghajtó készítményt adni az állatnak, ráadásul az eredmények további támpontokat is adhatnak a kutya egészségi állapotát illetően.

Ha a kutyatulajdonos él ezzel a lehetőséggel, akkor elegendő akár évente egy féregtelenítés is, amivel házi kedvencünket is biztonságban tudhatjuk, és egészségében sem tettünk kárt! A vizsgálat idje ugyan hosszabb, mint beletenni kutyánkba valamilyen szert - ha szükséges, ha nem - és némileg drágább is, mivel egy laborvizsgálatról van szó, de az állat egészségét hosszú távon is óvja.

Személyes felelősség

A  megelőzés másik fontos része a személyes felelősség kihangsúlyozása. Egy felelős, kutyájára és környezetére figyelő tulajdonos számára természetes a kutya egészségi állapotának megóvása- az oltások, a féreghajtás szükséges elvégzése, a rendszeres bolhairtás, és a kutya jó közérzetének biztosítása.

A kutya hozzátartozik a családhoz, akiről élete végéig gondoskodnak, és akinek nem kell attól tartania, hogy bármikor az utcára kerül. A megelőzés, a figyelem és a négylábú iránti szeretetünk kellő biztonságot nyújt neki és a környezetében élőknek is! Ne spóroljunk ezekkel!

forrás: Harmonet.hu