Információk, érdekességek
3 gyógynövény tipp a tavaszi fáradtság leküzdésére
2021. március 09.
Levert vagy? Úgy érzed legszívesebben ki sem másznál az ágyból, hanem inkább végigaludnád a napot? Nincs kedved semmihez? Fáradt vagy és nyűgös? Gyerünk! Szedd össze magad! Ideje újra erőre kapni, hogy újult erővel vághass neki a tavasznak.
A hosszú, hideg tél után teljesen normális, hogy az ember úgy érzi, végképp kimerült. A szervezet felhasználta az elraktározott vitaminok nagy részét, és lehet, hogy a hideg ellen növesztettünk néhány helyre plusz zsírpárnát is. Természetesen melegítési célzattal! Az időjárás változást és a biológiai ritmusunk változása is eléggé leterheli testünket.
Mi is az a szerotonin?
Fel a fejjel! A tudósok szerint van biológiai magyarázat a tünetegyüttesre.
Állítólag az agy egyik hormonjának szintcsökkenése okozza az úgynevezett tavaszi fáradtságot. Ennek a hormonnak lényeges szerepe van a szorongás csökkentésében, valamint a hangulat- és aktivitásszabályozásban. Természetesen a megoldás nem az, hogy rögtön magunkba tömünk egy rakás szerotonin tartalmú hormonkészítményt. Isten ments!
Mi a megoldás?
Előszöris ránk fér egy pár napos tisztító kúra, ami segít kitakarítani a szervezetünkben felhalmozódott salakanyagokat.
Ha tehetjük, akkor menjünk el kirándulni, lehetőleg napsütésben, ezzel is növelve szervezetünkben a D-vitamin szintet. Fogyasszunk sok nyers gyümölcsöt, zöldséget, kényeztessük szervezetünket könnyű ételekkel, hogy a nehéz téli táplálkozás után, most ismét felszabaduljon a teher alól. Menjünk el masszázsra is, hogy a téli lustulás után újra aktivizálódjanak fáradt izmaink!
Citromfű az életelixír
És ne felejtkezzünk el a gyógyteákról! Nagyon hasznos segítő társaink lehetnek ebben az időszakban. Különösen hatékony ilyenkor a citromfű tea. Neve a méh görög elnevezéséből (melissa) ered, és valóban kertünkbe csalogatja a méheket. A méhek állítólag soha nem hagyják el azt a kertet, ahol citromfű terem. Kellemesen intenzív illata nemcsak légfrissítő hatású, de még a nem kívánatos rovarokat is távol tartja.
A citromfű kedélyjavító hatását már régen felismerték, 500 évvel ezelőtt „életelixírnek” nevezték. A száz évet megélt emberek közül állítólag sokan fogyasztottak citromfű teát.
Hatásai:
- Idegnyugtató
- Esténként fogyasztva elősegíti a nyugodt alvást
- Oldja a menstruációs görcsöket is
- Erősíti a legyengült szervezetet
A citromfű mellett még igen hasznos ebben az időszakban csipkebogyó teát fogyasztani.
A csipkebogyó igazi C-vitamin bomba a szervezetnek
Erőre kapunk tőle, és persze nagyon finom is.
A hárslevél tea hatásai:
Este fogyasztva elősegíti az alvást és az emésztést
- Enyhíti a náthát, meghűlést, fejfájást
- Csillapítja a lázat
- Oldja a stresszes állapotot
- Segít a pánikroham enyhítésében
- Csökkenti a magas vérnyomást
Hársfőzet a ráncok és szeplők ellen
A hárs virágaiból készült főzet külsőleg alkalmazva
- halványítja a szeplőket
- csökkenti a ráncosodást
- serkenti a hajnövekedést
- fürdővízhez öntve lazító hatású
Hárslevél-saláta
A fiatal hársleveleket ki lehet próbálni a fejes saláta helyett. Zsengék, ízük kellemesen lágy. Ha megfőzzük, még levest is lehet velük sűríteni.
A kifejlett leveleket érdemes megszárítani, majd porrá őrölve, liszthez adva kitűnő sütemény, kenyér készíthető belőle.