Információk, érdekességek

Böjt: testi és lelki megújulás

2024. március 01.

A böjt és a tisztítókúra nemcsak egy fokozott fizikai tisztulás és méregtelenítés, hanem spirituális tett is, a lemondás, az elengedés aktusa.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Mi is a böjt lényege?

A böjt során megadjuk a teret a testünknek, hogy megszabaduljon a felhalmozott feleslegtől, de ez a tisztulás egyben a Lélek tisztulása is. Számomra mindig lenyűgöző, ahogy ez a két folyamat összekapcsolódik. Ahogy elkezdünk kevesebb ételt bevinni, úgy a szervezet észleli, hogy átállhat a mélyebben fekvő salakanyagok kipucolására is. Fontos, hogy ezzel tisztában legyünk és ennek megfelelően támogassuk a méregtelenítő folyamatokat. Ennek alapja az, hogy a böjtöt egy komplex testi-lelki-szellemi megújulásnak fogjuk fel, amelynek során a fókuszt önmagunk egészségén és a harmónia visszaállításán tartjuk. Ennek érdekében pedig többféle gyógymódot is bevethetünk természetesen azon túl, hogy körültekintően összeállítjuk a böjtös napok csekély táplálékait.

Mivel kezdd?

Aki még nem próbált böjtölni, a legjobban teszi, ha ismerkedés gyanánt beiktat az étrendjébe hetente egy gyümölcsnapot, amikor csak friss gyümölcsöt (lehetőleg egyfélét, a legjobb az alma), valamint vizet, gyógyteákat fogyaszt. Ezzel megtapasztalhatjuk, hogy nem dől össze a világ és kutya bajunk sem lesz, ha egy napig nem eszünk "rendes" ételt, és ráérezhetünk a megnövekedett energiaszint, a könnyebb test és lélek, a megnövekedett vitalitás érzésére is. Átmenetileg természetesen jelentkezhet éhségérzet, fejfájás, ahogy a méreganyagok távoznak, szédülés, rossz közérzet, ezek azonban nem tartós tünetek, ha jól csináljuk a diétát. Ha ezekre a tünetekre előre felkészülünk, akkor nem fognak ránk pánikszerűen hatni, arra ösztönözve, hogy gyorsan abbahagyjuk a böjtöt. Ehelyett viszont fokozatosan eltűnnek, átadva helyüket a kellemesebb testi-lelki közérzetnek. Ha a gyümölcsnap már könnyedén megy, akkor belevághatunk néhány napos böjtökbe is, hosszabbat azonban inkább nagyobb tapasztalat birtokában, illetve szakfelügyelet mellett érdemes kezdeni. A fokozatosság azért fontos, hogy ne tegyük ki drasztikus változásoknak a testünket - a lépésről lépésre történő hozzászoktatással kedvezünk neki.

A mostani felgyorsult időszakban viszont sokak számára nehéz a rengeteg teendő és határidő közepette időt találni egy hosszabb böjtre, neadjisten elvonulásra. A szervezetünket azonban jobb, ha nem zsákmányoljuk ki, mert a feszített élettempó később igencsak visszaüt. Amikor besűrűsödnek a teendők, de szükséged lenne némi magadra szánt időre, próbálj meg beiktatni egy kisebb „wellness-napot”, esetleg fél napocskát átmeneti tehermentesítésként. A különösen megterhelő időszakokban életmentő lehet egy ilyen egy napos kis tisztítókúra.

Én például ilyenkor általában betervezek egy egész napos szaunázást, gyógyfürdőzést, mert az már önmagában is erős tisztító hatású. A rituális fürdők hagyományát sok nép, illetve vallás tiszteli, nem véletlenül: ilyenkor nemcsak a test, a lélek is megtisztul. A napot tisztító gyógyteával, esetleg gabonakávéval indítom, aztán következhet valamilyen mozgás, például futás, jóga vagy bármi, amit szeretsz csinálni. Ez után szoktam beiktatni egy teljes test ledörzsölést, kefével vagy durvább szivaccsal, a lábujjaktól felfelé haladva, majd a kézujjaktól a karokon keresztül a szív irányába. Ez beindítja a vér- és nyirokkeringést és a bőr tisztítása révén a tüdő tisztításához is hozzájárul (a kínai gyógyászatban a bőr is a kiválasztás szerve, amely a tüdő kormányzása alatt áll). Ezt egy rövid zuhannyal zárom, esetleg hideg-meleg váltózuhannyal, ami még jobban fokozza a vérkeringést és jó hatású az immunrendszerre is. Ha van rá idő, póruslégzés meditációt iktatok be. Ezt követően, ha nem megyek fürdőbe, meleg olajos, ájurvédikus masszázzs következik, ami egyszerre élénkít és nyugtat, nagyon finom, és a bőrnek is jót tesz.

Mit lehet ilyenkor enni, inni?

Kevésbé drasztikus, ha gyümölcsöt és/vagy frissen préselt gyümölcsleveket fogyasztasz, a nap folyamán pedig zöldséglét. Este jöhet egy nyers vagy lassú tűzön főzött zöldségleves. Ehhez én répát, pici krumplit, inkább zellert, gyökeret és fűszernövényeket szoktam használni (petrezselyem, medvehagyma, kapor, bazsalikom, ami éppen a kezembe akad). A nyers leveshez csak összeturmixolok egy cukkinit vagy kisebb tököt, egy fél avokádót némi fűszerrel, fokhagymával, kaporral. Akár főzelék állagúra is lehet készíteni, nagyon finom, csupa íz leves, teli vitaminnal és ásványi anyagokkal. Uborkával készítve levesesebb állagot érhetünk el. A napodba jó ötlet lehet beiktatni egy kellemes masszázst vagy valamilyen kényeztető-tisztító kezelést, például akupresszúrát,  meridiánkezelést vagy bármit, ami számodra működik. Ha pedig csak heverészni van kedved, tedd azt!

Az este természetesen a meditáció, a pihenés, olvasás, az energiák kitisztításának ideje, amikor számot vetek a nap történéseivel, különösen odafigyelve azokra az érzelmekre, gondolatokra, amelyek feljöttek bennem a böjtös napom során. Megnézem, mi az, ami gyógyításra, tisztításra szorul és elvégzem a saját kis szertartásaimat. Ilyenkor érdemes már korán ágyba bújni, már csak azért is, mert este 11-01 között az epehólyag, utána 01-03 között a máj ideje van a kínai szervóra szerint, és ez a két szerv jelentős szerephez jut a méregtelenítő folyamatokban. Ezért jól tesszük, ha a pihenéssel is elősegítjük a maximális működésüket. A kisebb volumenű étkezés révén az emésztőszervek felszabadulnak, ezért lehet, hogy nem lesz szükségünk olyan sok alvásra, mint általában és jó eséllyel fogunk korábban és kipihentebben ébredni, mint szoktunk.

Energiatisztítás

Akármilyen gyógymódot is választasz az érzelmek gyógyítására, a negatív energiák feloldására, a legfontosabb, hogy tudatos legyél arra, mi történik éppen veled. Engedd meg, hogy az eddig elrejtett, elfojtott érzelmek, sérelmek vagy bármi egyéb is felszínre bukkanhasson - hiszen csak úgy tudod elengedni a problémáidat és régi mintáidat, terheidet, ha a mélyből, a tudatalatti szintjéből felengeded őket a tudatosságod fényére. Van, hogy ez már önmagában elég a gyógyuláshoz, máskor több erőfeszítésre, tisztításra van szükség, vagy arra, hogy még mélyebbre ássunk a probléma gyökeréig.
 
Képforrás: Canva Pro adatbázis.
forrás: Harmonet.hu